logo

TIDNINGEN

Konstauktion: signerad färglitografi av den store surrealisten Sven Erik Johansson

Komposition, färglitografi (1978). Bildyta: 22 x 36 cm (skickas i passepartout).

2018-04-17

Konstauktion: signerad färglitografi av den store surrealisten Sven Erik Johansson!

Varje månad auktionerar vi ut ett konstverk, som kan förvärvas genom budgivning på auktionssajten Tradera. Samtliga försäljningsintäkter går till tidningens nya bildfond, avsedd att finansiera illustrationsjobb som utförs för FiB/K. Medan äldre konstverk därmed kommer ut ur förråden, kan tidningen fyllas med nya.

Konstverket som under april ligger ute till försäljning är en färglitografi, signerad SE Johansson 1978 och tryckt i en upplaga om 310 exemplar.

Sven Erik Johansson (f. 1925) växte upp i arbetarstadsdelen Norrby i utkanten av Borås. Hans talang uppmärksammades när han som skogsvaktare tecknade flitigt, varpå han sökte och antogs till Slöjdföreningens skola i Göteborg. Därefter fortsatte han sin konstnärliga bildning vid Valans konstskola. Där målade han främst figurativt, men succesivt började motiven förändras och måleriet bli mer abstrakt.

Enligt Bukowskis hämtar Johansson motiv ur det undermedvetna, där fågelfigurer, äggformer och andra fantasiformer finns. I hans snabba arbeten, som sällan föregås av skisser, spelar slumpen en viktig roll. Idag beskrivs Johansson som ”den store surrealisten i svensk konst". Han finns representerad på bl.a. Museum of Modern Art i New York, Metropolitan Museum i Miami, Svenska institutet i Paris samt på Moderna muséet och Nationalmuseum i Stockholm.

Här är länken till Tradera

Teckna en prenumeration på FiB/K här

TIDNINGEN

Sommarläsning av Folket i Bild/Kulturfront

Nu finns årets sommarnummer 6-7 av Folket i Bild/Kulturfront hos prenumeranter och återförsäljare. I det 72 sidor långa sommarnumret granskas bland annat vad som händer i länder som Syrien och Iran med hjälp av medarbetare på plats. Magda Gad intervjuas om den verklighet som mötte henne i Jemen, Donald Trumps Latinamerikapolitik skärskådas och med hjälp av Gerard Nordströms antikrigskonst speglas den värld som människan så lätt kan förgöra.

TIDNINGEN

Visste Du detta om Korea?

Christer Lundgren

2018-05-31

Plötsligt har Nordkoreas och USAs ledare börjat prata med varandra. För bara ett halvår sedan bedömdes krigsrisken på Koreahalvön som akut. Vid årsskiftet vände vinden. En serie toppmöten tycks nu bana väg för fred och samverkan. Här får Du lite bakgrund.

TIDNINGEN

Folket i Bild Kulturfront nr 2 2018

2018-05-22

I dag finns möjligheten att läsa årets andra nummer av FiB/K digitalt i sin helhet. Ett nummer som fokuserade på att det var 15 år sedan invasionen av Irak och bland annat innehöll en intervju med Hans Blix om Irakuppdraget, text och bilder från demonstrationerna i Stockholm 2003 och en amerikansk marinkårssoldats vittnesmål.

TIDNINGEN

"Vi ska uppmuntra till tidningsdiskussioner"

Karin Rosenqvist

2018-05-18

Med hjälp av en alert styrelse och kreativ redaktionskommitté är jag beredd att med både optimism, mod och mycket arbete få föreningen mer aktiv och ge fler läsare av alla slag, från hela landet – yngre som äldre. Det skriver FiB/K:s nya ordförande Karin Rosenqvist,