logo

TIDNINGEN

Konstauktion: signerad färglitografi av den store surrealisten Sven Erik Johansson

Komposition, färglitografi (1978). Bildyta: 22 x 36 cm (skickas i passepartout).

2018-04-17

Konstauktion: signerad färglitografi av den store surrealisten Sven Erik Johansson!

Varje månad auktionerar vi ut ett konstverk, som kan förvärvas genom budgivning på auktionssajten Tradera. Samtliga försäljningsintäkter går till tidningens nya bildfond, avsedd att finansiera illustrationsjobb som utförs för FiB/K. Medan äldre konstverk därmed kommer ut ur förråden, kan tidningen fyllas med nya.

Konstverket som under april ligger ute till försäljning är en färglitografi, signerad SE Johansson 1978 och tryckt i en upplaga om 310 exemplar.

Sven Erik Johansson (f. 1925) växte upp i arbetarstadsdelen Norrby i utkanten av Borås. Hans talang uppmärksammades när han som skogsvaktare tecknade flitigt, varpå han sökte och antogs till Slöjdföreningens skola i Göteborg. Därefter fortsatte han sin konstnärliga bildning vid Valans konstskola. Där målade han främst figurativt, men succesivt började motiven förändras och måleriet bli mer abstrakt.

Enligt Bukowskis hämtar Johansson motiv ur det undermedvetna, där fågelfigurer, äggformer och andra fantasiformer finns. I hans snabba arbeten, som sällan föregås av skisser, spelar slumpen en viktig roll. Idag beskrivs Johansson som ”den store surrealisten i svensk konst". Han finns representerad på bl.a. Museum of Modern Art i New York, Metropolitan Museum i Miami, Svenska institutet i Paris samt på Moderna muséet och Nationalmuseum i Stockholm.

Här är länken till Tradera

Teckna en prenumeration på FiB/K här

TIDNINGEN

Nytt nummer av FiB/K ute nu!

* Hur mår frihetshjälten Hugo Blanco idag? Möt honom och hans dotter Carmen Blanco - Hans O Sjöström har träffat dem i Uppsala.

* FiB/K granskar de svenska militärövningarna - 30 döda på 20 år!

* Stor intervju med en av våra nya arbetareförfattare - Daria Bogdanska i Malmö

...och mycket mer!

TIDNINGEN

Nytt nummer av FiB/K ute nu!

Stort unikt tema nummer om NYKOLONIALISMEN

* Europas bortglömda grymheter

* "Kolonialismens logik finns kvar" intervju med Afrosvenskarnas talesperson Kitimbwa Sabuni

* Är Kina den nya koloniherren i Afrika?

Dessutom

* Förläggaren Nils Andersson skriver från Frankrike om Gula västarna

* Försvarsminister Peter Hultqvist - fegare än Vatikanen!

Och mycket mer....